Na winie trzeba się znać – także w restauracji
 
 Na winie trzeba się znać – także w restauracji

Być może komuś wyda się to truizmem. Przecież to oczywiste, że restauratorzy powinni znać się na winie lub przynajmniej mieć w swojej ekipie kogoś, kto jest w tej dziedzinie specjalistą. Znam wiele miejsc w Polsce, gdzie wino jest traktowane z atencją i cieszy się estymą. Ale nie wszędzie. Jeszcze nie.

rt 2021 06b 02

Jest przynajmniej kilka ważnych powodów, dla których warto zwrócić większą uwagę na to, jakie wino podajemy w naszej restauracji. Odpowiednia karta win z pewnością podniesie prestiż naszego lokalu. Poza tym coraz więcej osób, wybierając miejsce na obiad czy kolację, kieruje się nie tylko ceną i jakością kuchni, ale także poziomem oferty sommelierskiej. Ciekawa karta win wyróżni nas na tle konkurencji. Na polskim rynku mamy obecnie kilkadziesiąt tysięcy różnych etykiet i rodzajów wina. Tak, kilkadziesiąt tysięcy! Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby w naszej karcie znalazły się pozycje zupełnie inne niż u sąsiadów na tej samej ulicy czy nawet w tym samym mieśie. 

Można nieźle zarobić

Wreszcie najważniejsze – na winie można całkiem dobrze zarobić. Przeciętna francuska restauracja niemal połowę całego obrotu zawdzięcza właśnie sprzedaży wina. Owszem, nie ma na nim takiej marży jak na cappuccino czy sałatce greckiej, ale za to koszty są zdecydowanie niższe. Nie potrzebujemy drogich sprzętów czy kuchni z zastępem pracowników, nie grożą nam straty spowodowane przeterminowaniem się produktów. Aby sprzedać wino, potrzebujemy magazynu z odpowiednią temperaturą, dobrych kieliszków i odpowiednio wyszkolonej obsługi, która te trunki poleci, a następnie poda gościom. No i właśnie – ta obsługa jest tu kluczem. Skończyły się już czasy, gdy kelner na pytanie, jakie wino poleci, odpowiadał:...Wojciech Giebuta

Restauracja 3/2021, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail