Polskie wino – obowiązkowa pozycja w każdej restauracji
 


 
wino

Polskie wino – obowiązkowa pozycja w każdej restauracji

2023-09-03

Polskie wina w świadomości miłośników gastronomii zagościły już na dobre. Jeśli jednak chodzi o ich obecność w restauracyjnych kartach, to jest to wciąż początkowy etap. Dlaczego więc warto zastanowić się nad posiadaniem przynajmniej kilku polskich etykiet w swojej ofercie?

rt 2023 07 539277 295510

Obecnie na terenie Polski mamy prawie 400 producentów wina. Najwięcej winnic znajdziemy w województwach małopolskim, lubuskim i podkarpackim. Powierzchnia, jaką zajmują uprawy winorośli, przekracza już 600 ha. To, co wyróżnia polskich producentów zajmujących się winem, to niezwykła pasja do pracy z winoroślą. Pomimo braku doświadczenia i wiedzy podjęli wyzwanie stworzenia win i już po kilku latach osiągają zadowalające i, co najważniejsze, coraz lepsze efekty. 

Idealne połączenie z lokalną kuchnią

Podczas podróżowania i odkrywania regionów poznawanie lokalnych win i potraw jest nieodłącznym elementem doświadczania kultury danego miejsca. Dlaczego więc w polskich restauracjach, szczególnie tych znajdujących się w pobliżu winnic, wciąż w karcie dominują wina zagraniczne? Wszystkie lokalne produkty, w tym właśnie wino z okolicznych winiarni, które pojawiają się w lokalach, znacząco wzbogacają kulinarne przeżycia i budują wartościowe wspomnienia z wizyty. Polskie tradycyjne potrawy, które pojawiają się w menu, to często wieprzowina, ryby rzeczne, pierogi czy mączne kluski z dodatkiem sosów i kiszonych warzyw. Możliwości łączenia tych dań z winami jest wiele, w zależności od tego, jak są dokładnie...Wojciech Starzycki. Sommelier, współzałożyciel www.winokat.pl

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail