W Anglii herbatka trzyma się mocno
 

 


W Anglii herbatka trzyma się mocno

Trzypiętrowa patera z przekąskami, porcelanowe filiżanki i czajniczek, a do tego prosecco – a w droższych knajpach szampan – w wysokich kieliszkach. Anglicy kochają tradycje. A popołudniowa herbatka to najbardziej angielską z nich. Ale nową świecką tradycją jest też... wskrzeszanie tradycji.

rs 2016 04c 25

Trendu korzystania z restauracji w porze popołudniowej herbatki nie da się przeoczyć, nawet gdyby bardzo się chciało. Nad Tamizą i Mersey w godzinach tuż-po-pracy ludzie zajmują stoliki w restauracjach, zwłaszcza te niższe, przy kanapach, pogrążeni w odprężającej rozmowie. Przed nimi na stołach charakterystyczne tacki, na których ułożone jest całe menu na popołudnie.  wszechobecny i demokratyczny. Może też oznaczać, że spopularyzował się dopiero ostatnio. Albo jedno i drugie – zresztą demokratyczny jest z założenia, choćby pod względem tego, jak wygląda. Bo afternoon tea jest tak sformatowany jak nasze brunche, albo nawet bardziej. Składa się z trzech pięter przekąsek – na jednym słone finger sandwiches, zwykłe składane kanapki. Na drugim – tradycyjne scones, czyli maślane herbatniki (mogą być z rodzynkami czy żurawiną), kruszone i jedzone z masłem. Na trzecim – pastry, czyli ciastka, takie prawdziwe, jak z filmów – w pastelowych kolorach, różowe czy seledynowe, z nadzieniem. No i herbata. W Anglii herbata ma taką moc, że użycza swojej nazwy posiłkom (klasa robotnicza jadała kiedyś obiad właśnie w porze, w której szlachta piła herbatę, dlatego na obiad mawiano tea). A popołudniowa herbatka musi zawierać herbatę. Jak podkreśla Karol Kurowski, czasem sezonową – takie zdarzały się w „jego”...Przemysław Bociąga

Restauracja 2/2016, ZE ŚWIATA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail