Dobre praktyki higieniczne HACCP w walce z epidemią
 
 Dobre praktyki higieniczne HACCP w walce z epidemią

Wszystkie działania umożliwiające skuteczną walkę z koronawirusem są niczym innym, jak stosowaniem zasad, które powinny być zawarte w naszych dokumentacjach systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP i których należy przestrzegać w codziennej pracy. Bolesne doświadczenia, jakie przeżywamy wszyscy w styczności z ogromnym zagrożeniem epidemiologicznym, uświadamiają nam rolę, jaką powinien odgrywać ten system w codziennym restauracyjnym życiu.

rs 2020 02e 18

 

Pierwsze miesiące 2020 r. przynoszą nam wszystkim ogrom niepokojących informacji dotyczących zagrożenia epidemiologicznego, które w efekcie pozbawia życia wiele istnień ludzkich oraz prowadzi do destrukcji gospodarki na całym świecie. Pandemia SARS-COV-2 ogłoszona przez WHO jest dla nas kolejnym ostrzeżeniem i będzie miała dla wielu ludzi i państw poważne konsekwencje. Zapewne wielu z nas zadaje sobie pytanie, dlaczego tak szybko rozprzestrzenia się ten wirus, dlaczego stanowi tak wielkie zagrożenie. Nie ma jednak prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Z obecnej sytuacji możemy wyciągnąć jeden pewny wniosek: wiele społeczności na całym świecie nie było w żaden sposób przygotowanych na taką sytuację. Lata względnego spokoju w całej Europie uśpiły naszą czujność. Czas więc obudzić się ze snu. Potraktujmy tą sytuację jako tragiczną naukę, z której trzeba szybko wyciągnąć wnioski i działać. Zastanówmy się, co robić dalej i jakie dostępne narzędzia wykorzystać, aby radzić sobie w tak trudnej sytuacji. Wiele restauracji zastanawia się zapewne, jak pracować w obecnych okolicznościach, gdy jedyną możliwością jest produkcja z dostawą do klienta. Jak zapewnić bezpieczeństwo osób trudniących się dowozem i wreszcie jak zapewnić bezpieczeństwo samej restauracji, aby w pewnej chwili nie okazało się, że to właśnie w niej mamy źródło zagrożenia? W takich okolicznościach do właścicieli restauracji dociera, jak wielką odpowiedzialność ponoszą. To właśnie obecna sytuacja uświadomiła wielu osobom, że zagrożenia, o których mówi się podczas funkcjonowania systemu bezpieczeństwa żywności HACCP, nie są czymś wirtualnym, ale czymś bardzo rzeczywistym, co może pozbawić nas nie tylko biznesu, ale także życia. 

Procedury to podstawa

Pozwólmy sobie więc na chwilę refleksji w tak trudnym czasie, zróbmy rachunek sumienia, zastanówmy się, jak możemy zadbać o bezpieczeństwo naszego biznesu restauracyjnego, bo przecież czas pandemii minie i będziemy stopniowo przywracać funkcjonowanie naszych restauracji. Na początku zapewne będzie konieczne wdrożenie bardzo restrykcyjnych procedur zapobiegających zagrożeniom mikrobiologicznym. Z czasem te rygory będą łagodzone, ale pamiętajmy, że ta bolesna nauka nie może być zmarnowana i w przyszłości powinniśmy być bardziej czujni i skupić się na zapobieganiu. Jak zatem przygotować się na rozruch naszych restauracji i pracę w nowej rzeczywistości? 

Wszystko mamy w HACCP

Można, a wręcz należy do tego celu wykorzystać system HACCP funkcjonujący w naszej restauracji. Oczywiście pod warunkiem, że jest on wydolny i zawiera w swojej treści istotne zasady, jakie powinny chronić każdą restaurację przed zagrożeniami mikrobiologicznymi. W pierwszych dniach zagrożenia koronawirusem w naszym kraju...


Restauracja 2/2020, TEMAT NUMERU
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail