Królewskie receptury sprzed ponad 200 lat na nowo odkryte w Regent Warsaw Hotel
 







nowe menu

Królewskie receptury sprzed ponad 200 lat na nowo odkryte w Regent Warsaw Hotel

2020-10-19

„Menu Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego” to nowa propozycja szefów kuchni Regent Warsaw Hotel zainspirowana „obiadami czwartkowymi”. To nie tylko XVIII wieczne smaki i aromaty z królewskiego stołu, ale również unikalna okazja na pokazanie polskiej historii, tradycji kulinarnej i sławnej polskiej gościnności. Hotel daje „nowe życie” przepisom sprzed ponad 200 lat, a jego goście mają niecodzienną przyjemność spróbować dań, które jadał sam polski król.

 

Król Stanisław August Poniatowski był meDSC 6114cenasem nauki, sztuki i literatury, a także miłośnikiem sztuki kulinarnej. Fundator Łazienek Królewskich, najsłynniejszego zespołu pałacowo-ogrodowego w Polsce, przyciągającego każdego roku ponad 2 miliony zwiedzających z całego świata. Organizator słynnych „obiadów czwartkowych”, w których uczestniczyły elity intelektualne i polityczne naszego kraju.

Regent Warsaw Hotel od Łazienek Królewskich dzieli dystans zaledwie kilkunastu metrów, gdyż hotel usytuowany jest przy ul. Belwederskiej 23 na Trakcie Królewskim. To bliskie sąsiedztwo Łazienek Królewskich, osoba ich twórcy, a przede wszystkim przesłanie jakie niesie ze sobą tradycja „obiadów czwartkowych” zainspirowały szefów kuchni do stworzenia nowego menu - Menu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wartościami, które łączą Regent Warsaw Hotel i „obiady czwartkowe” to przede wszystkim tradycyjna polska gościnność, wyrafinowany smak potraw, a także historia zapisana w recepturach kulinarnych XVIII wieku, które dziś stanowią polskie dziedzictwo kulturowe. Przepisy tamtej epoki są żywą prezentacją narodowych zwyczajów, co jadano i jak jadano.

Przepisy sprzed 225 lat, dziś odkryte na nowo

Hotel lubi zaskakiwać swoich gości niecodziennymi pomysłami i propozycjami kulinarnymi. Takie właśnie jest Menu Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pokazuje w nowatorski sposób polską historię, nawiązuje do narodowej tradycji kulinarnej, a spróbowanie królewskich przepisów z XVIII wieku z pewnością sprawi gościom niecodzienną przyjemność   i pozwoli choćby na chwilę przenieść się do czasów naszych przodków.

Szefowie Kuchni bardzo starannie wybrali menu i jego składniki, tak aby jak najwierniej odtworzyć oryginalne receptury. Tylko w ten sposób udało się im zachować ducha starych przepisów i odtworzyć smaki i aromaty królewskich dań, które teraz można spróbować w Regent Warsaw Hotel.

 Co lubił i co jadał król?

 Król uwielbiał baraninę w sosie własnym, duszonego zająca z sosem winnym, jarząbki nadziewane słoniną, piknatne marynaty i dziczyznę. Lubił też bardzo zupy, a do jego ulubionych należały barszcz z uszkami, rosół z jarząbek podawany w chlebie razowym i zupa migdałowa podawana w Wigilię.

 Kolejną ulubioną królewską  potrawą, a dziś zapomnianą jest „melszpejz”, rodzaj słodkiej zapiekanki z owocami, najczęściej z jabłek z dodatkiem cukru, wanilii, cynamonu i kruszonki. Można ją jeść i na ciepło i na zimno. Na deser król jadał danie zwane „pascita” to rodzaj małych pączków, o bardziej zbitej strukturze ciasta, podawany na ciepło z musem jabłkowym, a jego ulubionymi owocami były śliwki.

 Menu Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego:

  • rosół z kuropatwy gotowany na kościach cielęcych podany z grzankami chlebowymi     oraz natką pietruszki
  • królik duszony w czerwonym winie podany z pieczonymi ziemniakami                                                       oraz duszoną czerwoną kapustą
  • udziec barani duszony w czerwonym winie i occie słodowym podany z tłuczonymi ziemniakami oraz buraczkami
  • duszony szczupak w szarym sosie podany z tłuczonymi ziemniakami oraz pieczoną młodą kapustką
  • melszpejz – jabłka zapiekane w lekkim cieście biszkoptowym z kruszonką
  • pascita – pączki na ciepło z nutą anyżu i cynamonu oraz musem jabłkowym

 

 

Menu jest zatem okazją na poznanie nie tylko staropolskich smaków i aromatów, ale też  polskiej kultury, historii i tradycyjnej gościnności. Jest też niecodzienną atrakcją nie tylko dla Polaków ale też dla gości z zagranicy, aby spróbować dań, które jadał ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów.


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail