Pasztet foie gras z laboratorium
 
 


innowacje

Pasztet foie gras z laboratorium

2021-07-27

foie gras

fot.freepik

Jak podało AFP, Gourmey, start-up z siedzibą w Paryżu, inaugurując zbiórkę funduszy 10 mln euro, zaprezentował swój projekt pierwszej we Francji produkcji mięsa komórkowego.

Firma od dwóch lat pracuje nad laboratoryjną produkcją foie gras czyli pasztetu z gęsich wątróbek.  Czy foie gras hodowane w laboratorium może smakować tak samo jak w przypadku hodowlanych kaczek lub gęsi? Gourmey zapewnia, że może. Produkcja foie gras w laboratorium zaczyna się od pobrania komórek z zapłodnionego kaczego jaja. Następnie umieszcza się je w aluminiowej kadzi – tzw. kultywatorze, gdzie komórki trzymane są w odżywczym płynie w temperaturze 37 st. Celsjusza. Dochodzi tam do podziału i rozmnożenia się komórek. Od dwóch do trzech tygodni trwa proces, następnie produkt jest gotowy; na koniec do wyhodowanego foie gras, dla wzmocnienia smaku, dodaje się tłuszcz roślinny.

Tradycyjnie większość stłuszczonych wątrób jest hodowana, przez wymuszone karmienie kaczek i gęsi przez rurkę. Proces ten może sprawić, że kaczki będą zbyt duże, by chodzić lub oddychać, twierdzą aktywiści zajmujący się zwierzętami.W 2019 r. Rada Miasta Nowy Jork uchwaliła ustawę, która zakazała sprzedaży foie gras w mieście. Kraje takie jak Wielka Brytania, Finlandia, Izrael i Norwegia również zakazały produkcji foie gras. W Polsce zakaz tuczu przymusowego kaczek i gęsi obowiązuje już od 1999 roku.

Przy rosnącym sprzeciwie wobec foie gras w związku z obawami o okrucieństwo wobec zwierząt, Nicolas Morin-Forest, współzałożycieli i dyrektor zarządzający Gourmey powiedział, że produkcja przysmaku z hodowanych komórek jest sposobem na zachowanie wielowiekowej francuskiej tradycji kulinarnej.

W Unii Europejskiej, nim dopuści się do sprzedaży mięso komórkowe (produkowane w laboratorium), produkt będzie musiał uzyskać zezwolenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Pierwszym państwem na świecie, gdzie dopuszczono sprzedaż takie produktu jest Singapur, gdzie pozwolenie przyznano nuggetsy ze sztucznie hodowanego mięsa kurczaka

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail