Gemba kaizen w gastronomii – rewolucja w zarządzaniu
 
 Gemba kaizen w gastronomii – rewolucja w zarządzaniu

Gemba kaizen (GK) – jakkolwiek śmiesznie to brzmi – to zdroworozsądkowe i niskokosztowe podejście do zarządzania w biznesie. Powstało w Japonii w firmach przemysłowych, przede wszystkim w przemyśle samochodowym, m.in. w fabrykach Toyoty. Czy ta filozofia prowadzenia biznesu może być wykorzystana w gastronomii? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

 

Jest to stosunkowo nowy termin wprowadzony do zachodniej kultury z Japonii. W tej dwuczłonowej nazwie gemba oznacza miejsce powstawania wartości dodanej. W przypadku restauracji gemba może być kuchnią, magazynem, salą konsumpcyjną. W hotelu gemba jest w holu, jadalni, apartamentach, recepcji, przy ladach, na stanowisku boya itp. Kaizen to z kolei nieustanna strategia doskonalenia – każdego dnia, każdego pracownika i w każdym miejscu. 

Czym jest gemba kaizen?

Założenie i praktyka w GK polega na tym, że cokolwiek robisz, możesz to robić lepiej. Chodzi o osiągnięcie wyższych standardów usług i większe zadowolenie klienta. Realizacja filozofii kaizen to przede wszystkim eliminacja strat (w języku japońskim straty czy też marnotrawstwo określa się słowem muda), reorganizacja miejsca pracy (gemba) oraz znalezienie lepszego sposobu na wykonanie pracy. Wszelkie działania, które nie dodają wartości, traktowane są jako muda. Wartość dodana w kaizen rozumiana jest jako zmniejszanie liczby pracowników na linii produkcyjnej – im ich mniej, tym mniej okazji do popełniania błędów. Zmniejszanie liczby pracowników produkcyjnych niekoniecznie musi prowadzić do zwolnień, może to oznaczać przesunięcie ich do innych czynności. Kaizen kładzie nacisk na eliminowanie muda w gemba, zamiast ponoszenia nakładów inwestycyjnych w nadziei na dodanie wartości. Istotne są również standardy, które ustalane są dla każdego procesu. W dużym stopniu zapobiegają pojawianiu się błędów. 

Kiedy firma prowadzi biznes nieudolnie, nie tylko marnuje swoje zasoby, ale także kradnie czas klienta

Można śmiało powiedzieć, że kaizen to również proces rozwiązywania problemów. Żeby dobrze zrozumieć i rozwiązać problem, trzeba go najpierw rozpoznać, zebrać i przeanalizować dane. Rozwiązanie problemu bez sięgnięcia do danych liczbowych polega na...Tomasz Szuba

Restauracja 5/2021, OD KUCHNI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail