Międzynarodowy Dzień Herbaty – okazja, by stać się świadomym herbacianym odkrywcą
 







trendy

Międzynarodowy Dzień Herbaty – okazja, by stać się świadomym herbacianym odkrywcą

2023-05-21

21 maja obchodzimy wyjątkowe święto. Międzynarodowy Dzień Herbaty to powód, by bliżej poznać roślinę, która od wieków zachwyca różnorodnością naparów, i dowiedzieć się, jak trafia do naszych domów. Wykorzystaj tę okazję, by odkryć herbatę na nowo.

Dilmah ogrod herbaciany

fot. materiał prasowy 

Święto, które obchodzimy dwa razy w roku?

Wielu osobom święto herbaty może kojarzyć się z zimą – i słusznie, bo przez kilka ostatnich lat w Polsce celebrowano je 15 grudnia. Teraz jednak, dzięki ustanowieniu przez ONZ w 2019 roku Międzynarodowego Dnia Herbaty, również w naszym kraju obchodzony jest on 21 maja.

Mogłoby się wydawać, że okazja jest przede wszystkim pretekstem do zwiększenia sprzedaży. Warto jednak wiedzieć, że idea tego dnia pochodzi od krajów producenckich, a powodem jego ustanowienia było zwrócenie uwagi konsumentów na proces uprawy herbaty, przygotowanie jej do spożycia oraz związane z nimi warunki pracy. Niestety nadal zdarza się, że dbanie o wydajność upraw to najistotniejszy czynnik sukcesu wielu firm, nawet kosztem pracowników i otoczenia naturalnego.

W Dilmah każdy dzień jest dniem herbaty. Codziennie celem naszej pracy jest dbanie o odpowiedzialną uprawę rośliny z poszanowaniem dla środowiska oraz pracowników. Tym samym wypełniamy zobowiązanie założyciela marki, Merrilla J. Fernando, który całe życie poświęcił herbacie, a za podstawy działania przyjął etyczne podejście do biznesu i produkcji, które dają wymierną wartość ludziom i naturze.

Pracownicy związani z Dilmah otrzymują godziwe wynagrodzenie. Na realne działania wspierające naturę i społeczeństwo marka przeznacza 15% zysków przez opodatkowaniem. Uprawa i produkcja są neutralne pod względem emisji CO2.

Camellia sinensis (L.) – sprawdź, skąd bierze się w Twoim domu

Czy wiesz, skąd bierze się jeden z najpopularniejszych napojów na świecie? Camellia sinensis(L.), czyli krzew herbaciany, jest uprawiany m.in. w Chinach, Indiach i Sri Lance, skąd pochodzi prawdziwa cejlońska herbata Dilmah.

Liście zbierane są w ogrodach herbacianych ręcznie, co gwarantuje, że zrywane są wyłącznie 2 najmłodsze listki i pączek będący zalążkiem kolejnego. Następnie poddaje się je kilku procesom, takim jak więdnięcie, rolowanie, fermentacja czy suszenie, dzięki którym możemy otrzymać różnorodne napary. Próbki z każdego zbioru trafiają do kiperów Dilmah, którzy je parzą i wskazują ich dalsze przeznaczenie.

Tak wyselekcjonowana herbata jest pakowana w miejscu zbioru, żeby w trakcie transportu utrzymała wilgotności na poziomie 2-3%, nie straciła swoich właściwości i nie została zanieczyszczona. Właściwe zapakowanie od razu po zakończeniu procesu przygotowania to jedyny sposób, by w Twojej kuchni gościła świeża, zdrowa herbata. Dlatego zawsze warto czytać informacje na opakowaniu i sprawdzać nie tylko skąd pochodzi roślina, lecz także gdzie został zapakowany susz.

3 testy, które ułatwią stanie się herbacianym odkrywcą

Proces świadomego wyboru herbaty warto uzupełnić także odkrywaniem nowych smaków, łączeniem ich i porównywaniem. I chociaż jedyną słuszną odpowiedzią na pytanie „jaka herbata jest najsmaczniejsza?”, jest: „taka, jaka najbardziej Ci smakuje”, to jednak z okazji Międzynarodowego Dnia Herbaty warto przeprowadzić kilka testów. Może wyniki któregoś z nich sprawią, że zmienisz swoje dotychczasowe upodobania?

TEST 1: Podstawowe różnice i Twoje upodobania

Herbata biała, zielona, oolong (ulung), czarna i pu-erh – na pewno masz ich kilka w domu. Zrób najprostszy test pokazujący różnice w smaku. Zacznij od zaparzenia herbat zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie porównuj różne herbaty jedna po drugiej. Pamiętaj, że w teście nie chodzi o wypijanie kilku kubków napoju, tylko o kosztowanie kilku różnych rodzajów herbaty i wybór tego, który najbardziej smakuje.

TEST 2: Jak herbata czarna różni się od… herbaty czarnej?

Czarna herbata to roślina poddana zawsze tym samym określonym procesom. Dlaczego jednak w portfolio Dilmah znajdziesz tak wiele różnych czarnych herbat, które po zaparzeniu mogą mieć zupełnie inny kolor czy smak? Bogactwo profili herbacianych związane jest z regionem i wysokością uprawy rośliny – np. herbata pochodząca z wyżyn będzie jaśniejsza i delikatniejsza w smaku niż ta uprawiana na nizinach.

Zaparz herbaty pochodzące z różnych regionów i wysokości i sprawdź, jak bardzo odmienna w wyglądzie i smaku może być herbata czarna.

TEST 3: Tea pairing, czyli sprawdzanie połączeń

Ostatni test polega na świadomym łączeniu herbaty z jedzeniem. Możesz go wykonać na dwa sposoby: albo zaparzyć 1 rodzaj herbaty i łączyć go np. z różnymi rodzajami serów czy nawet ryb, albo zrobić odwrotnie – zaparzyć kilka rodzajów herbaty i sprawdzać, który z nich najlepiej pasuje do wybranego produktu spożywczego.

Ważne: niezależnie od wybranego sposobu pamiętaj, by herbata była zaparzona zgodnie z informacją na opakowaniu i by popijać nią kęs wybranego dodatku (a nie zakąszać herbatę jedzeniem).

Wyniki możesz zapisywać na kartce i w ten sposób tworzyć własną mapę najsmaczniejszych połączeń. Taki test tea pairingu to również świetna okazja, by zgromadzić przy stole rodzinę lub znajomych

 


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail