Kuchnia z serca Kaukazu
 

w numerze

Kuchnia z serca Kaukazu

2021-08-04

Kuchnia gruzińska jest prawdopodobnie wciąż jedną z najbardziej niedocenianych kuchni na świecie – a może raczej najmniej znaną? A jak to jest w Polsce ze smakami z Kaukazu?

CHISZA SZALYK 2

 Gruzińska kuchnia jest mocno zregionalizowana. Każdy zakątek kraju ma swoje charakterystyczne potrawy. W kuchni tej znajdziemy wpływy greckie oraz z basenu Morza Śródziemnego, a także z Turcji, Persji, nawet z Indii. Jak w soczewce skupia się w niej obraz tego kraju. Dla Gruzinów stanowi istotną część życia i tożsamości. Łagodny i zróżnicowany klimat Gruzji zapewnia obfitość i różnorodność warzyw, owoców, aromatycznych przypraw. Z kolei w górach pasą się owce. Gruzja znana jest z baraniny oraz setek gatunków serów. Do tego mnóstwo dodatków, takich jak orzechy włoskie, czosnek, ocet, nasiona granatu i aromatyczne zioła. To właśnie wypadkowa tych wszystkich składników zapewnia potrawom gruzińskim unikatowy smak. Znamienne jest używanie do potraw orzechów włoskich utartych na rodzaj pasty. Znajdziemy ją w sosach, farszach, zupach, a nawet w klasycznych sałatkach, z pomidorem, ogórkiem i ziołami.

Nie sposób w pełni zrozumieć kuchni tego kraju np. tylko po lekturze książki kucharskiej. Optymalnie jest móc choć raz w życiu pojechać do Gruzji, doświadczyć lokalnych targów, domowych posiłków (Gruzini słyną z gościnności).

 Gruzińskie jedzenie jest właściwie wyrazem kultury tego kraju. Ciepłe, komfortowe chaczapuri (chleb nadziewany serem) znajduje równowagę z kwaskowym matsoni (jogurtem). Zioła takie jak estragon, pietruszka, koper i kolendra łączą się z orzechami włoskimi i czosnkiem, tworząc bogate nadzienia i sosy. – Gruzińska kuchnia jest pełna aromatów, smaków i barw. Bazuje na produktach takich jak mięso, mąka, ser, czyli tym, co Polacy znają i lubią, a elementem różnicującym jest sposób podania, przyprawienia lub łączenia smaków. To jest ciekawe, a jednocześnie w miarę „bezpieczne”, nie egzotyczne – wyjaśnia Irakli Gibradze z restauracji Moja Gruzja w Gdańsku. A Wojciech Konopka, współwłaściciel i menedżer krakowskiej restauracji Tbilisuri, dodaje: – To, co tak pięknie uwypukla inność i oryginalność kuchni gruzińskiej, to gruziński estragon, ziarna granatu dodające powabu i kwasowości tak sałatkom i dipom, jak i grillowanym mięsom, i oczywiście królowa gruzińskiego stołu – kolendra. Kolendry trzeba się nauczyć, to nie jest dla Polaków łatwy smak. Ale klienci, którzy nawet na początku sceptycznie podchodzą do tego zioła, z czasem się w nim zakochują.

Kawałek Gruzji nad Wisłą

 Jedzenie, gościnność, toasty i wino wiążą rodzinę i przyjaciół, a przybyszów fascynują. Ale smaki gruzińskie dostępne są też nad Wisłą. Mówi się o przynajmniej 150 gruzińskich lokalach w Polsce. W większości nie są to miejsca sieciowe, ale istnieją również sieci, takie jak popularne piekarnie gruzińskie. Zdecydowanie możemy mówić o fenomenie smaków gruzińskich ostatnimi laty. Także popularność gruzińskich win, zwłaszcza tych robionych w amforach kvevri, przyczynia się do tego, że potrawy gruzińskie są modne...

Zapraszamy do nowego numeru Restauracji 

 

fot. restauracja Chisza Lublin


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail