Tamka 43 z nowym szefem kuchni – z gwiazdkową ambicją
  
Tamka 43 z nowym szefem kuchni – z gwiazdkową ambicją

2016-01-25

Arkadiusz Wilamowski jest trzecim szefem kuchni w historii warszawskiej restauracji, po Rafale Hreczaniuku i Robercie Trzópku. 25-letni kucharz szkolił się w Paryżu, a w Tamce, jak mówi, chce dostać gwiazdkę Michelin. – Dla mnie nie jest to wyróżnik, ale jeśli Arek tak chce, to droga wolna. Takie możliwości ma – mówi nieoficjalnie Paweł Maria Kwiatkowski, właściciel restauracji.

 

polecamy 25.01.2016

 

Arkadiusz Wilamowski ukończył technikum gastronomiczne w Łoadzi, ale doświadczenie zdobywał u boku Geralda Passedat, Pierre’a Gagnaire, Christophe’a Dufosse i Jean-Claude’a Lamaze. Jest absolwentem CFA Louis Prioux Academy Nancy-Metz ukończonej dyplomem Brevet Professionnel Cuisinier z najlepszym wynikiem w historii szkoły. Wysłany przez uczelnię jako reprezentant Francji na 33. International Youth Culinary Competition w 2013 roku w Budapeszcie zdobywa drugie miejsce. Potem prowadzi kursy gotowania z Olivierem Valadem – aktualnym szefem w Tirel Guerin (1* Michelin), pracuje najpierw w Metz w Le Pampre D’or (1*, szef Jean-Claude Lamaze, Maître Cuisinier de France) i w Le Magasin Aux Vivres (1*, szef Christophe Dufosse). Potem był Sketch – La Gallery et Au Lecture Room w Londynie (2*, Pierre Gagnaire) oraz Le Petit Nice Passedat w Marsylii (3*), której szefem jest Gerald Passedat. Restauracja słynie z najlepszych ryb i owoców morza w południowej Francji, przyrządzanych przy użyciu wody morskiej. To tu Arkadiusz Wilamowski pracował na stanowisku demichef de partie.

Po latach pracy i nauki za granicą postanowił wrócić do Polski wraz z setkami książek kucharskich. Jedną z nich jest francuski bestseller z 1921 roku, w którym znajdują się liczne przepisy z kuchni polskiej. To znak, że już wtedy była wysoko ceniona. Dziś Arek Wilamowski przyrządza dania polskie, ale z francuskim akcentem.

Jeszcze jako uczeń technikum gastronomicznego w Łodzi reprezentował Polskę na 11. Międzynarodowym Salonie Gastronomicznym Mistrzostw Świata Kucharzy do lat 24 w Luksemburgu. Stanął na podium z brązowym medalem zdobytym za kolację Fryderyka Chopina.

W 2015 roku, dokładnie pięć lat później, Arek objął stanowisko szefa kuchni Tamki 43 w Centrum Chopinowskim, gdzie stworzył menu inspirowane listami największego polskiego kompozytora do przyjaciół, z których wynika, że Chopin był nie tylko wielkim artystą, ale również wielkim smakoszem. Autorstwa Arkadiusza są również nowe 6. i 9. daniowe menu degustacyjne, w skład którego wchodzą m.in. nóżki z mangalicy, barszcz czerwony z pasztecikiem z ciasta francuskiego z burakiem pieczony w wanilii oraz ravioli z sokiem z buraka i mięsem kaczki, flądra smażona na maśle, sery z koziej farmy Pani Olszewskiej czy knedel z batatów z marynowaną gruszką.

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail