Przewodnik Michelin wyróżnił 53 restauracje ze Stambułu
 

 zagranica

Przewodnik Michelin wyróżnił 53 restauracje ze Stambułu

2022-10-20

Stambuł, położony na dwóch kontynentach, słynie ze swoich kulinariów i oferuje smakoszom dania na bazie owoców i warzyw, świeżych ryb oraz najwyższej jakości mięs. Ponadto utalentowani szefowie kuchni z kraju i zagranicy serwują tu potrawy łączące elementy różnych tradycji kulinarnych.

 Uroczyste wreczenie gwiazdek Michelin

Wybór najlepszych restauracji w Stambule, które trafiły do znanego na całym świecie Przewodnika Michelin został dokonany na podstawie ocen anonimowych i niezależnych krytyków. Lokale są zawsze recenzowane według 5 kryteriów: jakość oferowanych dań i użytych w nich produktów, harmonia smaków potraw, mistrzostwo technik kulinarnych, osobowość szefa kuchni widoczna w jego przepisach oraz stałość poziomu kuchni lokalu. Lista wybranych na tej podstawie restauracji została uroczyście ogłoszona 11 października 2022 roku w Stambule i jest dostępna na stronie internetowej Przewodnika Michelin oraz w dedykowanej aplikacji.

Kulinarna oferta Stambułu zrobiła ogromne wrażenie na krytykach Michelin, dlatego zdecydowali się wyróżnić aż 53 restauracje. Jedna z nich, TURK Fatih Tutak, otrzymała dwie Gwiazdki Michelin. W lokalu położonym w dzielnicy Şişli, w europejskiej części miasta, typowe tureckie dania są w niestandardowy sposób reinterpretowane przez szefa kuchni Fatiha Tutaka. Ponadto 4 restauracje otrzymały jedną Gwiazdkę Michelin za przywiązanie do tureckich produktów i smaków oraz odzwierciedlanie doskonałości stambulskiej sceny kulinarnej. Są to Araka, Mikla, Nicole i Neolokal. Ostatnia z restauracji została też doceniona Zieloną Gwiazdką za pionierskie podejście do zrównoważonej gastronomii. To wyróżnienie przyznawane od 2020 roku, podkreśla ekologiczne inicjatywy i wysiłki, całego zespołu Neolokalu, włożone w ochronę i promowanie tureckiego dziedzictwa kulinarnego. Natomiast 10 restauracji otrzymało wyróżnienie Bib Gourmand, przyznawane za korzystny stosunek jakości potraw do ich ceny.

Michelin uhonorował też Nagrodą dla Młodego Szefa Kuchni Mevlüta Özkaya, który od dwóch lat zarządza zespołem restauracji Mürver, a za najlepszą obsługę i gościnność zostali docenieni pracownicy Sunset Grill & Bar. Wśród 53 restauracji, które znalazły się w Przewodniku Michelin są też lokale, które podkreślają różnorodność mapy kulinarnej Stambułu. Zuma, Nobu i Inari Omakase Kuruçeşme serwują dania kuchni japońskiej. Azjatyckich potraw można spróbować w Çok Çok Thai lub Banyan, natomiast kuchnia włoska została wyróżniona w Glens

fot. materiał prasowy


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail