Rok 2022 rokiem francukiej gastronomii we Francji
 


 

zagranica

Rok 2022 rokiem francukiej gastronomii we Francji

2022-02-07

W odpowiedzi na kryzys zdrowotny, który mocno dotknął restauracje, zarówno małe, jak i luksusowe, premier Jean Castex chciał, aby ten rok był rokiem francuskiej gastronomii .

1132812950 992

Oficjalnie rok francuskiej gastronomii został zainaugurowany 27 września 2021 r. przez  Prezydenta Republiki Emmanuela Macron, podczas jego wizyty na 20. edycji Sirha w Lyonie, ważnego spotkania profesjonalistów z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Od 2010 roku kuchnia francuska został sklasyfikowana przez UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości, ponieważ jest „zwyczajową praktyką społeczną, mającą na celu uczczenie najważniejszych momentów w życiu jednostek i grup”.

Oprócz potraw to, co składa się na francuski posiłek, to otaczająca go praktyka społeczna: towarzyskość, przyjemność smakowania, dzielenie się, skojarzenie z winem czy związek z terroirami.

 Aby uszanować, uhonorować i utrwalić tę francuską tradycję, Emmanuel Macron powołał Guillaume Gomeza na ambasadora gastronomii francuskiej. 

Po 25 latach spędzonych w Élysée i służbie czterem kolejnym prezydentom, były szef kuchni „wpadł do garnka pałacowego” w wieku 17 lat, dlatego zrezygnował ze swojego fartucha, aby służyć francuskiej gastronomii na całym świecie

w oparciu o https://www.gouvernement.fr/

fot. materiał prasowy 

 

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail