A może obła restauracja?
 

w numerze

A może obła restauracja?

Po latach dominacji prostych, geometrycznych form powracają wnętrza jak z serialu „Jetsonowie”. Lejące się sufity, kaskadowe ściany i obłe siedziska z jednej strony kojarzą się futurystycznie, ale z drugiej – pozwalają gościom restauracji poczuć się wreszcie jak na łonie nieokiełznanej przyrody.

rs 2023 01t 29

Pierwsze kosmiczne podboje były dla projektantów z połowy ubiegłego wieku niezwykle inspirujące. Nastąpiła cała fala nowych projektów w architekturze, modzie czy designie. Spodek w Katowicach czy Arka Pana w Krakowie nawiązują dosłownie do wyglądu pojazdów kosmicznych. Początkowo niezwykle progresywne, dziś stanowią już relikt tzw. retro- -futuryzmu, czyli przyszłości, która nigdy nie nadeszła. 

Skąd taki trend?

Ten nostalgiczny trend łączy się teraz z innym. Badania pokazują, że dobrze wypoczywamy w otoczeniu natury, bo mamy tam do czynienia z nieregularnością form i kształtów. Obłość liści i kwiatów stanowi wytchnienie dla oczu, w przeciwieństwie do zdominowanych przez pudełkowatą geometrię ścian, ekranów i samochodów. Projektanci starają się ją wprowadzić do wnętrz m.in. za pomocą lejących się konstrukcji ze sklejki na ścianach i sufitach, jak w restauracji Ling Ling w Meksyku projektu Sordo Madaleno czy w lokalu na Tajwanie zaprojektowanym przez Sky Eye League. Obłość zdominowała trendy w wystroju w ostatnich miesiącach. Inspirowane naturą podwieszane sufity, lejące się lustra, futurystyczne lampy – te trzy elementy pozwalają najprościej zamienić zwykłe wnętrze w nowoczesną restaurację. 

rs 2023 01t 30

Lejące się lustra i zegary

Co właściwie oznaczają „lejące się” lustra? Szklane tafle wyglądają, jakby roztapiały się w upale lub zsuwały ze ścian. Da się je zamówić, dostać w sklepach wnętrzarskich lub przyciąć samemu z lustrzanej folii. W otoczeniu pasteli i nietypowych lamp stworzą nieco odrealniony, ale jakże...Agata Frątczak www.madama.pl


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail