Dlaczego tak trudno znaleźć dobrego pracownika do pracy w gastronomii?
 

w numerze

Dlaczego tak trudno znaleźć dobrego pracownika do pracy w gastronomii?

Branża gastronomiczna jeszcze przed wybuchem pandemii zmagała się z dużymi problemami kadrowymi. Jednak już wtedy, mimo braku wielu wykwalifikowanych pracowników, w wielu lokalach zespoły były oparte na osobach z doświadczeniem i pasją, wspierane przez osoby, które przyszły do gastronomii na okres studiów.

rs 2023 06 384755 358867Niestety od trzech lat branża zmaga się nie tylko z brakiem jakichkolwiek pracowników, ale dodatkowo z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności i wysoką inflacją. Praca w gastronomii dla wielu osób była i jest okresem przejściowym w życiu. Ze względu na jej specyfikę: wiele godzin na nogach, kilometry pokonywane podczas obsługiwania wymagających gości, bardzo duża ilość dźwigania, przestawiania mebli, do czego dochodzi presja czasu – nie każdy odnajdzie się w tym środowisku. Praca po nocach i w święta, szczególnie w hotelach, co wiąże się z brakiem możliwości zachowania równowagi work-life balance, dodatkowo utrudnia znalezienie pracowników w tej branży. 

Krajobraz po pandemii

Pandemia całkowicie dobiła i obnażyła polską gastronomię. Wiele lokali zostało zamkniętych ze względu na barak możliwości prowadzenia działalności i zarabiania pieniędzy, w efekcie czego wiele osób, w tym prawdziwych fachowców i pasjonatów, którzy pracowali w tej branży, zostało zwolnionych. Wiele osób przebranżowiło się – pracują dziś jako magazynier, kurier czy pracownik call center lub w bankach jako opiekunowie klienta. Praca po osiem godzin dziennie, takie same lub wyższe zarobki oraz umowa i świadczenia pozapłacowe – to powody, dla których wiele osób już nie powróci do gastronomii. 

Nowe pokolenie na rynku pracy

Problemem wielu dyrektorów i menedżerów jest to, że nie zdają sobie sprawy z paru istotnych kwestii. 1. Wielu fachowców z tzw. starej gastronomii – jak mówiliśmy – przebranżowiło się i już nie wróci. 2. Na rynku pracy mamy bardzo liczną grupę przedstawicieli pokolenia Y, czyli milenialsów, urodzonych w latach 1980-2000. 3. Na rynek pracy wchodzi nowe pokolenie – Z to osoby urodzone po 2000 r. Z perspektywy prowadzenia przedsiębiorstwa i budowania zespołu trzeba zdać sobie sprawę, że stary styl rządzenia, a nie zarządzania przy tym pokoleniu nie sprawdzi się. Jeśli chcemy pozyskać wartościowych ludzi do pracy w tak specyficznej i ciężkiej branży jak gastronomia, firmy muszą zmienić podejście do pracowników, szkolić prawdziwych menedżerów. Nie tylko takich, którzy są mistrzami excela i wydają polecenia zza biurka. Menedżerów, którzy...Arkadiusz Białkowski Bar manager Patio&Tulipe Golden Tulip Warsaw Centre oraz trener, doradca w Gastroinvest Group. Top 4 World Class Poland 2023


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail