Zawód cukiernik
 

 
Zawód cukiernik

Jeszcze niedawno zawód cukiernika kojarzył się głównie z wypiekiem tradycyjnych ciast z blachy, klasycznych eklerek czy pączków. Od kilku lat możemy jednak obserwować rozwój innych trendów.

rs 2023 01t 24

Trzonem pozostaje oczywiście klasyczne cukiernictwo, niemniej jednak szczególnie w dużych miastach spotykamy się coraz częściej z cukierniami, które bardziej przypominają butiki. Oprócz tego osobną profesją stało się cukiernictwo artystyczne. 

Kim zatem jest dzisiejszy cukiernik?

Bez wątpienia rzemieślnikiem, wiedza z zakresu surowców i technologii to podstawa. Jak w każdej dziedzinie, solidna baza jest fundamentem, na którym można opierać swój rozwój zawodowy. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że cukiernik staje się kreatorem, tworząc niezwykłe monoporcje i desery. W zawodzie cukiernika liczą się już nie tylko umiejętności wypieku ciast, ale także umiejętność powiązania smaków i tekstur, zmysł estetyczny w końcowym wykonaniu i ekspozycji deseru. W świecie cukiernictwa, podobnie jak w świecie mody, liczą się kreacja i trendy. Kto by pomyślał, że tworząc nową recepturę, projekt zaczyna się na kartce papieru. Rysując szkic, pokazuje się w przekroju poszczególne warstwy wnętrza. Rysunek zawiera detale dekoracji i wykończenia od zewnątrz. Doskonale można odnaleźć to w książkach tworzonych przez wybitnych mistrzów tej dziedziny. Droga do tego zawodu jest różna. Jak większość rzeczy w dzisiejszym świecie, edukacja ewoluuje również w tym zakresie. Kiedyś drzwi otwierały szkoły branżowe i technika. I nadal jest to dobra droga dla młodych ludzi, którzy szybko chcą zdobyć zawód. Uczenie się w tym trybie pozwala odbywać praktyki i poznawać zawód od podstaw. Co jednak jeżeli na...Joanna Olszewska

Restauracja 1/2023, EDUKACJA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail