Zawód cukiernik
 

w numerze

Zawód cukiernik

2023-04-06

Jeszcze niedawno zawód cukiernika kojarzył się głównie z wypiekiem tradycyjnych ciast z blachy, klasycznych eklerek czy pączków. Od kilku lat możemy jednak obserwować rozwój innych trendów.

rs 2023 01t 24

Trzonem pozostaje oczywiście klasyczne cukiernictwo, niemniej jednak szczególnie w dużych miastach spotykamy się coraz częściej z cukierniami, które bardziej przypominają butiki. Oprócz tego osobną profesją stało się cukiernictwo artystyczne. 

Kim zatem jest dzisiejszy cukiernik?

Bez wątpienia rzemieślnikiem, wiedza z zakresu surowców i technologii to podstawa. Jak w każdej dziedzinie, solidna baza jest fundamentem, na którym można opierać swój rozwój zawodowy. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że cukiernik staje się kreatorem, tworząc niezwykłe monoporcje i desery. W zawodzie cukiernika liczą się już nie tylko umiejętności wypieku ciast, ale także umiejętność powiązania smaków i tekstur, zmysł estetyczny w końcowym wykonaniu i ekspozycji deseru. W świecie cukiernictwa, podobnie jak w świecie mody, liczą się kreacja i trendy. Kto by pomyślał, że tworząc nową recepturę, projekt zaczyna się na kartce papieru. Rysując szkic, pokazuje się w przekroju poszczególne warstwy wnętrza. Rysunek zawiera detale dekoracji i wykończenia od zewnątrz. Doskonale można odnaleźć to w książkach tworzonych przez wybitnych mistrzów tej dziedziny. Droga do tego zawodu jest różna. Jak większość rzeczy w dzisiejszym świecie, edukacja ewoluuje również w tym zakresie. Kiedyś drzwi otwierały szkoły branżowe i technika. I nadal jest to dobra droga dla młodych ludzi, którzy szybko chcą zdobyć zawód. Uczenie się w tym trybie pozwala odbywać praktyki i poznawać zawód od podstaw. Co jednak jeżeli na...Joanna Olszewska Dyrektor ds. marketingu i e-comerce w firmie Sempre

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail