Jak planować i przygotować się na otwarcie biznesu gastronomicznego?
 

 w numerze

Jak planować i przygotować się na otwarcie biznesu gastronomicznego?

2024-01-18

Własna restauracja to marzenie wielu osób, jednak otwarcie jej wymaga odpowiedniego planowania i przygotowania – jak każdego nowego biznesu. Przedstawiam tu informacje dotyczące najważniejszych etapów w procesie otwierania biznesu gastronomicznego.

rs 2023 06 386188 387199

 

 

Wswojej karierze miałem możliwość planować i otwierać wiele restauracji. Uczestniczyłem w tym procesie zarówno jako osoba zarządzająca, jak i pracownik frontowy. Dla wielu z nas otwarcie własnej restauracji to marzenie, dla którego jesteśmy gotowi poświęcić bardzo wiele. Niestety jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy branżowej, nie znasz specyfiki tej branży, to takie marzenie bardzo szybko może przerodzić się w jeden z najgorszych koszmarów twojego życia. Pandemia, ciągłe podwyżki mediów czy wciąż wzrastający koszt pracownika – to tylko jedne z elementów, które spowodowały, że część osób zrezygnowała z prowadzenia własnej restauracji. Niestety w dalszym ciągu ludzie bezmyślnie inwestują swoje oszczędności w biznes gastronomiczny, nie mając przy tym umiejętności ani wiedzy pozwalającej prowadzić restaurację w taki sposób, aby była rentowna. Aż 60 proc. nowo otwieranych lokali zamyka się w ciągu pierwszych trzech lat. Dobry pomysł i biznesplan to zatem podstawa, ale czy wystarczy, aby osiągnąć sukces? Dobra rada na początek: otwierając biznes nie tylko restauracyjny, kieruj się biznesplanem, a nie uczuciami i pozytywnymi skojarzeniami, które oczywiście są potrzebne, ale nie mogą przesłaniać istoty zdroworozsądkowego podejścia do planowania biznesu. Co więc z tym biznesplanem? Zobacz 10 przykazań dla osoby planującej otworzyć restaurację. 

Po pierwsze

Poznaj branżę gastronomiczną, sama wiedza dotycząca twoich (lub zasłyszanych) doświadczeń w restauracjach nie jest wystarczająca, aby podejmować właściwe decyzje. Oczywiście własne spostrzeżenia są jak najbardziej na miejscu i mogą być wykorzystane na pewnym etapie, ale na pewno będzie ci potrzebna wiedza osób z wewnątrz, które wskażą najistotniejsze problemy, z jakimi się spotkasz już w pierwszych dniach prowadzenia swojej restauracji. Dlatego tak ważne jest, aby mieć przy sobie osobę lub firmę, która pomoże ci odnaleźć się w świecie pasjonującym, pełnym niesamowitych doświadczeń, ale również brutalnym, bardzo wymagającym i nie znającym kompromisów. 

Po drugie

Przeprowadź analizę SWOT swojego biznesu. Warto poświęcić chwilę i wypisać wszystkie mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia dla naszej przyszłej restauracji. Choć jest to jedna z łatwiejszych analiz, które należy przeprowadzić, to już na samym początku da nam jakiś obraz sytuacji, w jakiej znajdujemy się obecnie z naszym biznesem. 

Po trzecie

Przeprowadź analizę potencjału...Łukasz Maziarski Chief executive oficer GastroInvest Group, pomagającej restauratorom osiągać wyższe zyski i satysfakcję z prowadzenia biznesu

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail