Zezwolenie na alkohol
 







w numerze

Zezwolenie na alkohol

2023-10-12

Serowanie alkoholu w restauracji jest możliwe, ale wymaga załatwienia niezbędnych formalności i przestrzegania określonych zasad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymogi, które należy spełnić, aby zgodnie z prawem podawać alkohol w lokalu gastronomicznym.

rs 2023 08 858500 945653Przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu zawiera ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 165). W języku potocznym nadal można spotykać się z określeniem „koncesja na alkohol”. Dlatego od razu sprostujmy: koncesja to pozwolenie wymagane na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej, np. działalności górniczej czy energetycznej. Na sprzedaż alkoholu natomiast potrzebne jest zezwolenie, a nie koncesja. 

Rodzaje, kryteria, tryb wydawania

Restaurator chcący serwować alkohol w swoim lokalu musi uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Zezwolenie takie wydaje wójt (burmistrz lub prezydent miasta) właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, na wniosek przedsiębiorcy. Wydaje się je osobno na następujące rodzaje napojów alkoholowych, zależnie od ich mocy:

1) do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo;

2) powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);

3) powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.

Jeśli restaurator chciałby sprzedawać wszystkie te rodzaje alkoholu, to musi uzyskać wszystkie trzy rodzaje zezwoleń. Do wniosku należy załączyć m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym będzie odbywała się sprzedaż, oraz zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w wielorodzinnym budynku mieszkalnym. Wymienione zezwolenia wydaje się na okres nie krótszy niż cztery lata. Po upływie terminu ważności należy wystąpić o kolejne. Organ wydaje zezwolenie po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów...



Katarzyna Białek, Adwokat specjalizująca się w prawie nieruchomości, prawie spółek handlowych i doradztwie przedsiębiorcom

Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail