Cena, marża, zysk – ABC dochodowości
 


 

w numerze

Cena, marża, zysk – ABC dochodowości

2023-04-20

Podczas gdy pasja jest iskrą, która inspiruje restauratorów do realizacji swoich marzeń, marże decydują o tym, czy te marzenia są zrównoważonym biznesem. Otwarcie restauracji może być pragnieniem wielu ludzi, którzy kochają gotowanie i chcą się realizować w tej branży. Jednak prowadzenie restauracji to także prowadzenie biznesu, a to oznacza, że jednym z najważniejszych czynników sukcesu jest dochodowość. Trzeba więc wiedzieć, czym są marża oraz zysk w restauracji i jak zarządzać nimi w sposób efektywny.

rs 2023 01t 24

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na marżę i zysk w restauracji jest kontrola kosztów. Aby przetrwać i osiągnąć sukces finansowy, restauracje muszą być konkurencyjne cenowo, co oznacza, że biznes gastronomiczny z punktu widzenia zarządzania finansami dotyczy przede wszystkim zarządzania kosztami i wydatkami. 

Pierwszy krok – koszty

To od tego powinniśmy wyjść i temu poświęcić najwięcej czasu. Jeśli nie prowadzisz miesięcznych analiz, trudniej będzie ci wykryć nieprawidłowości, a jeszcze trudniej obliczyć odpowiednią marżę i określić skuteczną politykę cenową dla twojego lokalu gastronomicznego. Proces ustalenia odpowiednich cen dla firmy to skomplikowana kwestia, która wymaga głębszego zastanowienia i uwzględnienia wielu czynników. Trzeba znaleźć równowagę między przyciąganiem klientów a osiągnięciem zysku. Gastronomia w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat musiała przejść przez wiele trudności, związanych m.in. z lockdownem czy szalejącą inflacją.

Restauratorzy, starając się utrzymać rentowność, są zmuszeni do podnoszenia cen lub tną marże, ale jednocześnie zdają sobie sprawę, że nie mogą zrezygnować z jakości ani liczby podawanych dań, aby nie zniechęcić klientów. To powoduje, że osiągnięcie równowagi finansowej w branży gastronomicznej staje się coraz trudniejsze. Dlatego tak ważna dziś jest świadomość restauratorów dotycząca analizy kosztów oraz prawidłowego obliczania marży dla swoich...Łukasz Maziarski, GastroInvest Group

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail