Drób daje wiele możliwości w kuchni
 







w numerze

Drób daje wiele możliwości w kuchni

2023-08-03

W kwietniu Związek Polskie Mięso zorganizował Study Tour: Szlakiem polskiego mięsa drobiowego. Była to doskonała okazja, aby poznać tajniki tak produkcji, jak i obróbki drobiu.

rs 2023 03 780992 869516

 

Najstarsze odkryte ślady hodowli kur domowych w Polsce pochodzą sprzed aż 2500 lat z okolic Biskupina. Drób to ptactwo domowe hodowane w celach konsumpcyjnych. Są to ptaki grzebiące (kurczaki, kury, perliczki, indyki), pływające (kaczki, gęsi) oraz gołębie domowe przeznaczone do spożycia. Udomowione ptactwo, a także dzikie, jak bażanty, to nieodzowny element kuchni polskiej. Staropolskie gotowanie nie mogło się obyć bez rosołu z kury, kapłonów czy perliczek. Wiele dań to nasze potrawy narodowe, jak choćby gęsina na św. Marcina. Drób to elementy takie jak filety czy udka, ale nie zapominajmy o drobiowych podrobach. Serca są wykorzystywane do duszenia, szyje z powodzeniem można faszerować lub wraz z korpusem używać do gotowania wywarów, żołądki stosuje się do przyrządzania sosów, potraw duszonych czy farszów, wątróbka jest składnikiem pasztetów i farszów, ale jest też podawana smażona lub duszona, wreszcie kacza krew, służąca do sporządzania zupy czerniny, staropolskiego klasycznego dania. Ale czy drób jest trendy? Czy nie kojarzy się nam za bardzo z chemią? 

Dlaczego warto

Mięso drobiowe jest źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, a przy tym ma niską zawartość tłuszczu. Drób jest znaczącym źródłem witamin z grupy B (B1, B2 oraz B12). Dostarcza w diecie sporej ilości minerałów takich jak: cynk, selen, magnez, żelazo, fosfor i potas. Dowiedziono naukowo, że rosół wspomaga organizm człowieka w trakcie chorób i rekonwalescencji (o czym medycyna hinduska ajurweda czy tradycyjna medycyna chińska wiedzą od tysiącleci), szczególnie w niedomaganiach układu oddechowego. W czasie gotowania wywaru z drobiu uwalnia się cysteina. Substancja ta przyspiesza odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach i płucach wydzieliny. Krótko mówiąc – jest zdrowe. Choć, o czym za chwilę, ma też swoich przeciwników, którzy zapewne się z tym stwierdzeniem nie zgodzą. Wracając jednak do zalet, z perspektywy gastronomii drób wyróżnia to, że łatwo i szybko przygotować można z niego wiele potraw. Daje niezliczone możliwości wykorzystania go w przepisach kuchni świata. 

Skąd te czarne chmury

Zamiast ze smakiem, aromatem i walorami kulinarnymi, drób w pewnym momencie zaczął się kojarzyć z antybiotykami i hormonami. Z jednej strony to fantastycznie, że jesteśmy bardziej świadomymi konsumentami, tak w naszym domowym gotowaniu, jak i w profesjonalnych kuchniach. Dbamy o zdrowie i zbilansowaną dietę – i to się chwali. Z drugiej strony wraz z trendem zdrowego odżywiania często ulegamy modom, plotkom, niesprawdzonym mitom, czyli swego rodzaju szumowi informacyjnemu. – Mimo utrzymującego się wysokiego poziomu...



Anna Smolec

Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail